https://hook.eu1.make.com/h5igd6tut3nt5jt5su9r8yuime7ciwkx

Lekcja tekstowa
Lekcja audio
Zadanie
Dodatkowe informacje
Dodatkowe informacje
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Mam dla Ciebie pierwszą, kursową lekcję!

Zajmiemy się w niej tematem kompetencji cyfrowych i zdefiniujemy UX writing. Pokażę Ci też, w jakich miejscach UX-owe pisanie jest najbardziej widoczne. Przemycam też sporo pojęć, które mogą Ci się przydać. Zebrałam je wszystkie w słowniczku.

👁️‍🗨️ Warto zajrzeć

​Program rozwoju kompetencji cyfrowych​

To dokument przyjęty w Polsce w marcu 2023 roku. Wskazuje on, jak ważne jest budowanie i rozwijanie wszystkiego, co związane jest z nowymi technologiami, również komunikacji.

📘 Słowniczek pojęć z dzisiejszej lekcji

Aplikacja desktopowa - program komputerowy, który uruchamia się na komputerze i jest przeznaczony do korzystania na większym ekranie (np. program do księgowania inFakt).

Buttony - przyciski, które można kliknąć, aby wykonać określone działania na stronie lub w aplikacji, np. "Wyślij" lub "Zaloguj się".CTA (Call to Action) - dosł. wezwanie do działania, zachęta użytkownika, aby wykonał określone działanie, na przykład "Kliknij tutaj" lub "Zapisz się teraz". W interfejsie CTA jest obecne zwykle na linkach lub buttonach i znajduje się w dobrze widocznych, wyodrębnionych miejscach.

Content (treść tekstowa, artykuł) - teksty, obrazy, wideo lub inne typy zorganizowanych informacji, które znajdują się na stronie internetowej lub w publikacji.Empty states - dosł. “nic do wyświetlenia”, komunikaty, które pokazują się wtedy, gdy na stronie lub w aplikacji brakuje zawartości lub danych.

Interakcja - sposób, w jaki ludzie komunikują się lub działają w systemach komputerowych, na przykład klikając myszką, pisząc na klawiaturze lub dotykając ekranu.

Interfejs użytkownika - to, co widzisz na ekranie komputera lub urządzenia, z czym możesz również wchodzić w interakcję, składa się z pól tekstowych, obrazów, przycisków, linków, ect.

Kompetencje cyfrowe - umiejętność korzystania z komputera, internetu i technologii cyfrowych oraz zdolność do pracy w tych systemach (np. budowanie i przesyłanie komunikatów, tworzenie rozwiązań).

Menu - zespół opcji lub funkcji dostępnych na stronie internetowej lub w aplikacji, zazwyczaj wyświetlane jako lista lub pasek na górze ekranu.Notyfikacje - informacje lub powiadomienia, które są wyświetlane, aby poinformować użytkownika o ważnych zdarzeniach lub wiadomościach. Mogą to być np. Notyfikacje push, które pokazują się na ekranie smartfona, żeby poinformować o pojawieniu się nowego filmu na Netflixie.

Okruszki (breadcrumbs) - ścieżka nawigacyjna, która pokazuje użytkownikowi, gdzie się znajduje na stronie internetowej i pozwala mu wrócić do poprzednich stron. Zazwyczaj wodzimy ją w bardziej skomplikowanych stronach (np. w sklepach internetowych z dużym asortymentem, takich jak X-kom). Przykładowa ścieżka wygląda tak: x-com > tv i audio > telewizory > telewizory 55”-59”.

Prototyp strony www - uproszczona wersja projektu strony lub aplikacji, która pomaga zrozumieć, jak będzie działać i wyglądać przed jej pełnym stworzeniem. Prototypy mogą zawierać niektóre rozwiązania w formie schematu (np. oznaczenie, że gdzieś zaczyna się treść lub zdjęcie lub też docelowe treści tekstowe).

Skalowanie strony (responsywność): dostosowanie strony internetowej lub aplikacji do różnych rozmiarów ekranów, aby wyglądała dobrze na komputerze, tablecie i smartfonie.

Teksty nawigacji - słowa lub linki, które pomagają użytkownikowi przechodzić między różnymi stronami lub sekcjami strony internetowej.

UX (User Experience) - dosł. doświadczenia użytkownika - ogólne wrażenia użytkownika związane z korzystaniem z produktu lub strony internetowej, czyli czy jest ona łatwa w obsłudze i satysfakcjonująca.

UX writing to jedna z kompetencji przyszłości w cyfryzującym się świecie. W tym kursie masz szansę poznać wszystkie aspekty pracy osoby związanej z UX writingiem. Zaczynamy od rynku pracy i jego potrzeb. Omawiam też sposoby pisania UX, aby łatwo Ci było odróżnić je np. od copywritingu i poznać ich specyfikę. Ostatnia lekcja to zajrzenie do warsztatu pracy, poznanie narzędzi, których używamy projektując treści. Na koniec możesz sprawdzić się w quizie i odkryć, czy pasujesz do roli UX writera/ki.

Jeśli okaże się, że jest to Twoja droga możesz kontynuować ją na dużym, certyfikowanym kursie projektowania treści. Znajdziesz go także w Akademii Dobrej Treści. Start nowej edycji już 15 września 2024 roku.

Kamila Paradowska
Kamila Paradowska

Na co dzień pracuję jako projektantka i kreatorka treści. Tworzę treści na strony internetowe i do social mediów, przygotowuję scenariusze filmów promocyjnych i edukacyjnych, a także strategie komunikacji dla produktów cyfrowych (gry, aplikacje) i nowych marek (nazwy, sposoby komunikacji z klientami).

Zajmuję się tworzeniem i wdrażaniem efektywnej komunikacji w organizacjach zarówno wewnątrz, jak jak na zewnątrz - dla pracowników, klientów i odbiorców. Jestem autorką szkoleń i kursów online. Przeprowadziłam warsztaty m.in. dla pracowników firm i instytucji takich jak: Aviva, Bonami.pl, Narodowy Fundusz Zdrowia, Uniwersytet Szczeciński, Książnica Pomorska, czy Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. I. J. Paderewskiego w Szczecinie.

Moje wieloletnie doświadczenie jako wykładowczyni i autorki projektów edukacyjnych sprawia, że każde szkolenie to przygoda i solidna dawka wiedzy idealnie skrojona do potrzeb organizacji.

Kompetencje przyszłości a UX writing
keyboard_arrow_down
UX writing od podstaw
99%
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.