Mam dla Ciebie pierwszą, kursową lekcję!
Zajmiemy się w niej tematem kompetencji cyfrowych i zdefiniujemy UX writing. Pokażę Ci też, w jakich miejscach UX-owe pisanie jest najbardziej widoczne. Przemycam też sporo pojęć, które mogą Ci się przydać. Zebrałam je wszystkie w słowniczku.
👁️🗨️ Warto zajrzeć
Program rozwoju kompetencji cyfrowych
To dokument przyjęty w Polsce w marcu 2023 roku. Wskazuje on, jak ważne jest budowanie i rozwijanie wszystkiego, co związane jest z nowymi technologiami, również komunikacji.
📘 Słowniczek pojęć z dzisiejszej lekcji
Aplikacja desktopowa - program komputerowy, który uruchamia się na komputerze i jest przeznaczony do korzystania na większym ekranie (np. program do księgowania inFakt).
Buttony - przyciski, które można kliknąć, aby wykonać określone działania na stronie lub w aplikacji, np. "Wyślij" lub "Zaloguj się".CTA (Call to Action) - dosł. wezwanie do działania, zachęta użytkownika, aby wykonał określone działanie, na przykład "Kliknij tutaj" lub "Zapisz się teraz". W interfejsie CTA jest obecne zwykle na linkach lub buttonach i znajduje się w dobrze widocznych, wyodrębnionych miejscach.
Content (treść tekstowa, artykuł) - teksty, obrazy, wideo lub inne typy zorganizowanych informacji, które znajdują się na stronie internetowej lub w publikacji.Empty states - dosł. “nic do wyświetlenia”, komunikaty, które pokazują się wtedy, gdy na stronie lub w aplikacji brakuje zawartości lub danych.
Interakcja - sposób, w jaki ludzie komunikują się lub działają w systemach komputerowych, na przykład klikając myszką, pisząc na klawiaturze lub dotykając ekranu.
Interfejs użytkownika - to, co widzisz na ekranie komputera lub urządzenia, z czym możesz również wchodzić w interakcję, składa się z pól tekstowych, obrazów, przycisków, linków, ect.
Kompetencje cyfrowe - umiejętność korzystania z komputera, internetu i technologii cyfrowych oraz zdolność do pracy w tych systemach (np. budowanie i przesyłanie komunikatów, tworzenie rozwiązań).
Menu - zespół opcji lub funkcji dostępnych na stronie internetowej lub w aplikacji, zazwyczaj wyświetlane jako lista lub pasek na górze ekranu.Notyfikacje - informacje lub powiadomienia, które są wyświetlane, aby poinformować użytkownika o ważnych zdarzeniach lub wiadomościach. Mogą to być np. Notyfikacje push, które pokazują się na ekranie smartfona, żeby poinformować o pojawieniu się nowego filmu na Netflixie.
Okruszki (breadcrumbs) - ścieżka nawigacyjna, która pokazuje użytkownikowi, gdzie się znajduje na stronie internetowej i pozwala mu wrócić do poprzednich stron. Zazwyczaj wodzimy ją w bardziej skomplikowanych stronach (np. w sklepach internetowych z dużym asortymentem, takich jak X-kom). Przykładowa ścieżka wygląda tak: x-com > tv i audio > telewizory > telewizory 55”-59”.
Prototyp strony www - uproszczona wersja projektu strony lub aplikacji, która pomaga zrozumieć, jak będzie działać i wyglądać przed jej pełnym stworzeniem. Prototypy mogą zawierać niektóre rozwiązania w formie schematu (np. oznaczenie, że gdzieś zaczyna się treść lub zdjęcie lub też docelowe treści tekstowe).
Skalowanie strony (responsywność): dostosowanie strony internetowej lub aplikacji do różnych rozmiarów ekranów, aby wyglądała dobrze na komputerze, tablecie i smartfonie.
Teksty nawigacji - słowa lub linki, które pomagają użytkownikowi przechodzić między różnymi stronami lub sekcjami strony internetowej.
UX (User Experience) - dosł. doświadczenia użytkownika - ogólne wrażenia użytkownika związane z korzystaniem z produktu lub strony internetowej, czyli czy jest ona łatwa w obsłudze i satysfakcjonująca.